Minister zdrowia o pandemii. Mamy dużo poważniejszy problem niż trzecia fala

Z prognoz ministerstwa zdrowia wynika, że trzecia fala będzie słabsza niż druga. „Średniotygodniowy poziom apogeum zachorowań powinien wynieść 10-12 tys.” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jest jednak większe zagrożenie niż trzecia fala.

Fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia. Powiedział, że są argumenty przemawiające za tym, że trzecia fala będzie mniejsza od drugiej. Wskazał, że są osoby, które przechorowały już koronawirusa, prowadzona jest akcja szczepień oraz są osoby, które są częściowo odporne na zakażenie chociaż przeciwciał nie mają. Jako szczyt przyjęto najbliższe 3-4 tygodnie.

Jest jednak zagrożenie, które może zburzyć tę prognozę. To nowe mutacje koronawirusa. Minister powiedział, że przykład Warmii i Mazur pokazał, że za dynamiczny wzrost jest odpowiedzialna brytyjska odmiana.

Minister zdrowia jeszcze raz zaapelował, by stosować się do zasady DDMA+W, czyli dystans, dezynfekcja, maseczki, aplikacja Stop Covid i wietrzenie pomieszczeń.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE