Ministerstwo Zdrowia wyda rekomendacje dla osób, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny po szczepionce!

Wiceminister zdrowia przekazał, że po konsultacjach z Radą Medyczną, wkrótce zostaną wydane rekomendacje dotyczące statusu prawnego osób, które po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi, doznały wstrząsu anafilaktycznego.

Fot. Pixabay

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był gościem na antenie TVP Info. W programie pytany był między innymi o status prawny osób zaszczepionych jedną dawką szczepionki na COVID-19, u których wystąpiły skutku uboczne i nie mogą przyjąć drugiej dawki, a chcieliby np. podróżować.

Waldemar Kraska zaznaczył, że należy rozróżnić reakcję poszczepienną, jaką jest ból, gorączka czy inne skutki uboczne występujące w ciągu kilku dni po otrzymaniu preparatu, od wstrząsu anafilaktycznego. W jego przypadku, nie musi być on spowodowany tylko szczepionką, ale również nieodpowiednim lekiem, pokarmem czy jadem owadów. Zaznaczył natomiast, że nowy status prawny zaszczepionych jedną dawką ma zostać ustalony podczas rozmów z Radą Medyczną.

Wiceminister zauważył, że przypadków wstrząsów wcale nie jest aż tak dużo. Jako przykład podał między innymi  Stany Zjednoczone, gdzie odnotowano zaledwie 5 takich przypadków wstrząsu na milion osób zaszczepionych szczepionką Pfizer i 2-3 przypadki na milion po podaniu preparatu Moderna.

Odniósł się także do szczepionek będących poza mechanizmem unijnym, takich jak rosyjska czy chińska. Zapewnił, że jeśli pojawią się w Polsce, będą na pewno bardzo dokładnie sprawdzone.

„Nigdy nikt z decydentów w Polsce nie poda i nie zamówi szczepionki, która nie jest zbadana. Polskie państwo gwarantuje, że jeżeli taka szczepionka będzie, na pewno będzie skuteczna i bezpieczna.”

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE