Paszporty covidowe już w te wakacje? Wkrótce ruszą prace!

Komisja Europejska w marcu ma przedstawić wniosek w sprawie stworzenia unijnego cyfrowego paszportu szczepień na koronawiursa, który ma ułatwić Europejczykom podróżowanie. Oznacza to, że będzie można z niego skorzystać już podczas najbliższych wakacji. 

Fot. Shutterstock

Komisja Europejska chce zaproponować Europejczykom tzw. „cyfrową zieloną kartę”. Miałaby ona być dowodem, że dana osoba jest zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Prace nad wnioskiem mają rozpocząć się już w tym miesiącu. Dzięki temu udałoby się zdążyć zrealizować pomysł jeszcze przed wakacjami, dzięki czemu podróże byłyby dużo prostsze i w ogóle możliwe.

Dokładniejsze informacje o planach Komisji Europejskiej podała jej przewodnicząca, Ursula von der Leyen. We wpisach na Twitterze przekazała między innymi, że „cyfrowa zielona przepustka” zawierałaby  dowód szczepien, ale także wyniki badań, dla tych, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni i informacje na temat powrotu do zdrowia, dla osób, które zachorowały na wirusa SARS-CoV-2.

Pomysł skomentował były premier Polski, Donald Tusk. Według niego certyfikat będzie dotyczył tylko tych szczepień, które mają europejski atest.

„Dzisiaj łatwo robić takie propagandowe zamieszanie, że jesteśmy otwarci na chińską, czy rosyjską szczepionkę, ale za chwilę Polacy będą chcieli wyjeżdżać, pójść do pracy, skorzystać z hotelu, wsiąść do samolotu itd. I łatwiej będzie, jeśli będą mieli certyfikat szczepionkowy.”

-powiedział na antenie TVN24.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE