„W pustyni i w puszczy” powinno zniknąć z listy lektur? „Jest przesycona rasizmem”

Maciej Gdula z Lewicy jest zdania, że kultowa już książka „W pustyni i w puszczy” jest przepełniona rasizmem i powinna zniknąć z listy lektur szkolnych. Jest odpowiedź wiceministra Ministerstwa Edukacji i Nauki!

Fot. Pixabay

Zdaniem Macieja Gduli z Lewicy, książka, która od lat jest na liście lektur obowiązkowych w szkołach podstawowych, powinna zostać z niej usunięta lub przesunięta na późniejsze lata, aby mogła być czytana krytycznie. Chodzi o „W pustyni i w puszczy”, która zdaniem polityka, jest przesycona rasizmem. Swoją opinią podzielił się w rozmowie z Polską Agencją Prasową:

„Ja tej książki długo nie czytałem, czytałem ją wtedy, kiedy była lekturą, a teraz, kiedy czytała ją moja córka, to jest to jednak taka bardzo szkodliwa lektura. Jest w niej nie tylko rasistowski język, język, który dzisiaj razi np. użycie słowa „Murzyn”, ale tam są same rasistowskie klisze dotyczące osób czarnych. To jest podane jako coś oczywistego, przezroczystego, naturalnego, dzieciom, które są w momencie kształtowania swoich postaw tzn. mają te 10-11 lat. Nie wierzę w to, że ta książka jest czytana w podstawówce krytycznie, bo też te dzieci trochę nie mają do tego na razie narzędzi.”

-tłumaczy Maciej Gdula.

Do jego słów odniósł się już wiceminister edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski. Jak tłumaczy, na tej książce wychowały się pokolenia Polaków. Jest to powieść wybitnego polskiego noblisty, która jest nie tylko stałym elementem kanonu humanistyki, ale także wychowania.

Maciej Gdula, poza polityką, zajmuje się również socjologią a także jest publicystą i doktorem habilitowanym nauk społecznych oraz nauczycielem akademickim. Zdaniem Rzymkowskiego jego głośne komentarze są jedynie próba zaistnienia.

„Pan prof. Gdula próbuje za wszelką cenę zaistnieć i coraz to dalej idące postulaty składa w imię rewolucyjnego zacietrzewienia, aby dotychczasowy świat zamienić w perzynę.”

-tłumaczy wiceminister.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE