Podniebne laboratorium atmosferyczne. Świetna funkcja słynnego krakowskiego balona! [WIDEO]

Balon widokowy, jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Krakowa, poza prezentowaniem miasta z wysokości 150 m, pełni także funkcję informacyjno-edukacyjną: na kolorowych piktogramach pokazuje poziom zanieczyszczenia powietrza.Balon ma certyfikat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego w zakresie stosowanych piktogramów. Chmurki zmieniają kolory w zależności od stanu atmosfery i stanu powietrza – zielony oznacza czyste powietrze, kolor czerwony – powietrze złe. Pokazywane dane pochodzą ze stacji referencyjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z ulicy Dietla, która jest najbliżej balonu i pokazuje stan powietrza w centrum Krakowa.

Loty balonem wykonywane są codziennie. Jednak szczególnie teraz, w okresie wiosennym uzależnione są od warunków pogodowych, a te bywają zmienne.

Na pokładzie znalazły się m.in. nowoczesny przyrząd do precyzyjnych pomiarów stężeń gazów cieplarnianych (CO2, CH4 i H2O) G2311-f firmy Picarro, urządzenie do określania w czasie rzeczywistym składu frakcyjnego pyłu zawieszanego OPS3330 firmy TSI Inc. oraz szereg przyrządów meteorologicznych i pomocniczych.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE