Pilna konferencja EMA ws. szczepionki AstraZeneca. Jest stanowisko agencji

Europejska Agencja Leków zorganizowała konferencja na której wydała stanowisko ws. szczepionki AstraZeneca. Przedstawiciele odpowiadali również na pytania.

Fot. Pexels

Agencja poinformowała o swoich wnioskach „w sprawie przeglądu AstraZeneca i zakrzepów krwi”. Od stanowiska EMA zależą decyzje państw w sprawie dalszego funkcjonowania preparatu w systemie szczepień.

Powtórnie oceniono prawdopodobny związek pomiędzy domniemanymi zakrzepami krwi, a podaniem szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu. Emer Cooke, szefowa EMA, powiedziała, że: „Szczepionka jest skuteczna, a ryzyko niewielkie, musimy wykorzystywać szczepienia w walce z koronawirusem”.

Najważniejsze wnioski są takie, że korzyści stosowania szczepionki AstraZeneca przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Preparat zapobiega poważnemu przebiegowi, hospitalizacji i śmierci. Zaznaczono też, że szczepienia są ważne w walce z koronawirusem.

EMA stoi na stanowisku, że w oparciu o dotychczasowe dokumenty nie ma podstaw do sformułowania nowych zaleceń dotyczących zmiany wieku czy płci. Nadmieniła jednak, że większość zgłoszonych przypadków działań niepożądanych dotyczyły kobiet poniżej 60 roku życia. Agencja uważa, że zakrzepy powinny być wymieniane, jako możliwy, ale bardzo rzadki skutek zastosowania szczepień.

EMA zapewniła, że będzie kontynuowała przyglądanie się preparatowi i szczepieniom.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE