Zmarł Stanisław Dziedzic. „Trudno mi się pogodzić z tą przedwczesną śmiercią”

W czwartek w wieku 68 lat zmarł Stanisław Dziedzic, twórca Biblioteki Kraków, wieloletni dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, były wicedyrektor Radia Kraków, kulturoznawca, publicysta, historyk literatury i nauczyciel akademicki. 

fot. bib.krakow.pl

Znaczna część jego publikacji dotyczyła historii literatury polskiej, fenomenu artystycznego i duchowego Krakowa oraz Ziemi Krakowskiej, zarządzania kulturą oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.

Zawód dziennikarza łączył z pracą pedagogiczną. W latach 1998–2000 był wicedyrektorem Biura Jubileuszowego 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2004 do 2016 – dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Od stycznia 2017 r. kierował Biblioteką Kraków, której był twórcą. Był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W latach 2000–2004 pełnił funkcję wiceprezesa Radia Kraków SA, był także członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej SA (1999–2003).

„Z wielkim smutkiem przyjąłem dziś informację o śmierci Stanisława Dziedzica, mojego wieloletniego współpracownika, w latach 2004–2016 dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2017 r. dyrektora Biblioteki Kraków.
Trudno opisać, jak wiele Kraków zawdzięcza Stanisławowi Dziedzicowi. To prawie dwie dekady ważnych przedsięwzięć krakowskiej kultury, narodziny i rozwój najważniejszych krakowskich instytucji, utworzenie nowych oddziałów Muzeum Krakowa, MOCAK-u, nowych obiektów teatralnych, ośrodków i centrów kultury. To także ważne krakowskie festiwale czy, ostatnio, połączenie Biblioteki Kraków, której w ostatnich latach Stanisław Dziedzic był dyrektorem i której nadał ważną rolę w naszym mieście” – napisał prezydent Jacek Majchrowski w mediach społecznościowych.

„Zawsze mogłem na Niego liczyć i z wdzięcznością myślę o wszystkich Jego dokonaniach. Trudno mi się pogodzić z tą przedwczesną śmiercią.
Przekazuję słowa szczerego współczucia Małżonce i wszystkim bliskim Stanisława Dziedzica, zapewniając o mojej pamięci dla wszystkich Jego dokonań dla Krakowa” – kończy wpis prezydent.

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE