Od jutra spacer z psem może być znacznie droższy

W sobotę 10 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy, a dokładnie nowy taryfikator za stworzenie niebezpieczeństwa w czasie spaceru z psem. Zmiany wywołują spore kontrowersje. Wyjaśniamy co dokładnie się zmieni. 

fot. Pixabay

Od soboty 10 kwietnia za spacer z psem bez smyczy i kagańca możemy zapłacić znacznie wyższe mandaty niż dotychczas.

Nowe rozporządzenie wywołało lekki popłoch na wybiegach dla psów. Właściciele obawiają się, że strażnicy miejscy wyjdą jutro na łowy by rozdawać na prawo i lewo mandaty za brak smyczy i kagańca na wybiegu.

Straż Miejska jednak uspokaja. Nie zmieniają się bowiem same przepisy a jedynie taryfikator mandatowy za Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. O ile zwierzę nie sprawia zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka, właściciel może zostać ukarany mandatem w wysokości od 50 do 250 zł. Tutaj sam taryfikator nie zmienia się, choć sąd może wymierzyć wyższą grzywnę, nawet do 1 tys. zł.

Podniesiono za to kwotę za stworzenie zagrożenia życia lub zdrowia przy niezachowaniu zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Z 250 kara skoczyła do 500 zł. a sąd może wymierzyć nawet 5 tys. zł.

Krakowska Straż Miejska informuje że w działaniach strażników nic się nie zmieni, sprawa oceny sytuacji zagrożenia będzie jednak leżeć w ich gestii.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE