Ogromne kontrole obostrzeń w Małopolsce. Sypią się mandaty i postępowania karne

8 kwietnia małopolscy policjanci skontrolowali  pod kątem sanitarnych obostrzeń 443 środki transportu komunikacji publicznej, 576 placówek handlowych oraz 448 placówek usługowych. W ramach kontroli lokali usługowych sprawdzono m.in. 61 obiektów hotelarskich, 82 obiekty gastronomiczne oraz 216 siłowni oraz klubów fitness. 

Fot. Kraków w Pigułce

W toku kontroli funkcjonariusze ujawnili 5 otwartych restauracji (w Krakowie, w  Zakopanem i w Nowym Sączu). W przypadku 2 lokali gastronomicznych zainicjowano postępowania karne dotyczące sprowadzenia  niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego. W stosunku do 27 osób (właścicieli bądź klientów restauracji) wszczęto postepowania dotyczące wykroczeń polegających na złamaniu reżimu sanitarnego.

Policjanci ujawnili  też 14 otwartych siłowni i klubów fitness, które wbrew obowiązującym przepisom funkcjonowały m.in.: w Krakowie, w Wieliczce, w Nowym Targu, w Brzesku, w Tarnowie, w Zakopanem, w Proszowicach. Zgodnie z nowelizacją z obiektów tych mogą korzystać członkowie kadr olimpijskich. Podczas kontroli okazywało się, że osoby ćwiczące nie należą do żadnego związku sportowego bądź należące do innych niż olimpijskie. Wobec 8  klubów sportowych  policjanci zainicjowali zatem postępowania karne dotyczące sprowadzenia  niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego. W przypadkach kilku przedsiębiorców policjanci prowadzą także postępowania sprawdzające dotyczące możliwości  wyłudzenia nienależnego świadczenia pomocy publicznej rekompensującej negatywne konsekwencje ekonomiczne związane z COVID-19 (tarcza antykryzysowa) co również może skończyć się zarzutami karnymi. Ponadto wszczęto 50 postępowań o wykroczenia, które dotyczą  zarówno właścicieli nielegalnie działających firm, jak również klientów siłowni, którzy nie stosowali się do reżimu sanitarnego. Te sprawy mogą się zakończyć skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu.

Kontrole siłowni były przeprowadzone przez policjantów często z pracownikami służb sanitarnych. Np. w Tarnowie  sanepid  wydał wczoraj  decyzje o zamknięciu 2 klubów sportowych. Dziś w Małopolsce wydano kolejne takie decyzje, m.in. w Wieliczce i Nowym Targu. Kilka siłowni postanowiło zawiesić działalność z własnej inicjatywy.

Ogółem, podczas kontroli obiektów, placówek  czy miejsc publicznych policjanci ujawnili wczoraj 495 nieprawidłowości związanych z lekceważeniem obowiązku zasłaniania ust i nosa. Z tego powodu funkcjonariusze pouczyli 18 osób, mandatem ukarali 405, a wobec 72 skierowane zostały wnioski o ukaranie do sądu. Funkcjonariusze wraz z żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej i 11 Małopolskiej  Brygady Obrony Terytorialnej skontrolowali wczoraj ponad 40 tysięcy osób przebywających na kwarantannie. W 198 przypadkach nie zastano we wskazanym miejscu i  wszczęto czynności wyjaśniające dotyczące wykroczenia. Pamiętajmy, aby zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać wprowadzonych obostrzeń sanitarnych, dbając tym samym o zdrowie swoje i innych.

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE