Będą nowe dowody osobiste. Czy trzeba będzie wymieniać stare?

Przepisy unijne nakładają na nas obowiązek wprowadzenia nowych dowodów. Wróci podpis posiadacza, wprowadzone zostaną też odciski palców. Starych dokumentów nie trzeba będzie wymieniać.

Fot. Kraków w Pigułce

Obecnie prowadzone prace są związane z dostosowaniem polskiego prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się. – Termin wejścia w życie rozporządzenia to 2 sierpnia 2021 r. Wszystkie państwa członkowskie muszą być przygotowane, aby wtedy wprowadzić to rozporządzenie w życie – poinformował Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że dzięki wprowadzeniu drugiej cechy biometrycznej (tj. odcisków palców), zwiększy się bezpieczeństwo nowych dokumentów. Konieczne stanie się jednak pobranie odcisków palców w urzędzie. Procedura będzie podobna do tej przeprowadzanej przy składaniu wniosku i odbieraniu paszportu.

Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. – Na terenie każdego powiatu będzie taka mobilna stacja. Do osób, które nie mogą wyjść z domu, przyjedzie urzędnik z komputerem i zestawem do pobierania odcisków – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Przepisy unijne zobowiązują również Polskę do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza. Podpis będzie znajdował się na awersie dokumentu. Na awersie w prawym górnym rogu karty dodany zostanie też dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego prostokąta (symbol UE).

Rząd w lutym br. przyjął nowelizację ustawy, która pozwala wprowadzić wymogi rozporządzenia UE. Jutro (13 kwietnia br.) odbędzie się pierwsze czytanie ustawy na posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z kolei w środę będzie miało miejsce drugie czytanie obejmujące przedstawienie sprawozdania z komisji na posiedzeniu Sejmu RP

– poinformował sekretarz stanu w MSWiA.

Marek Zagórski, sekretarz stanu w KRPM zaznaczył, że już około 5 milionów Polaków używa dowodu z warstwą elektroniczną. Tyle dokumentów wydano przez dwa lata od wejścia e-dowodów. W tym roku 1,5 mln Polaków powinno wymienić dowód z powodu upływu terminu jego ważności. Kolejne 360 tys. osób kończy w tym roku 18 lat.

Dowody osobiste wydane przed dniem wejścia w życie ustawy (przed 2 sierpnia 2021 r.) zachowują ważność na okres, na jaki zostały wydane. – Nie będzie zatem konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów – zapewnił wiceszef MSWiA.

W spotkaniu wziął również udział Mariusz Kujawski, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a zarazem kierownik zespołu roboczego w MSWiA. Przedstawił on informację na temat przebiegu prac w zakresie oprogramowania. – Aktualnie trwają testy integracyjne. Z kolei testy z wybranymi gminami planujemy rozpocząć pod koniec maja – powiedział Mariusz Kujawski.

Źródło: MSWiA

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]