Sąd wstrzymuje przejęcie Polska Press przez Orlen

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w sprawie przejęcia medialnej spółki Polska Press przez państwową spółkę Orlen. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta uwzględnił wniosek RPO. 

Fot. Kraków w Pigułce

Państwowa spółka Orlen ruszyła z zakupem grupy medialnej Polska Press skupiającej 20 dzienników regionalnych i niemal 150 tygodników.

Z prawnego punktu widzenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wzbudził wątpliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił jednak uwagę na pozarynkowe aspekty.

„Media kontrolowane przez Skarb Państwa, czyli faktycznie polityków, nie zapewniają obywatelom obiektywnych informacji. Przedstawiają obraz jednostronny, korzystny dla aktualnie rządzącej większości” – wskazał RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich właśnie na tej podstawie wniósł interwencję i wnioskował do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wstrzymanie wykonania decyzji. Jak podaje RMF FM Sąd wniosek przyjął i zdecydował o wstrzymaniu przejęcia Polska Press przez Orlen, jak również zakazał wykonywania przez państwową spółkę praw udziałowych w Polska Press.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE