W Krakowie powstanie nowa uczelnia. Jest projekt MEiN

Ministerstwo Edukacji i Nauki chce powołać Międzynarodową Akademię Kopernikańską (MAK) wraz ze Szkołą Główną Mikołaja Kopernika. Ma składać się z sześciu kolegiów a jedno z nich ma powstać w Krakowie. Będzie to Kolegium Filozofii i Teologii. 

Fot. Wikipedia/ / By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84894145

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika ma zacząć działać już w przyszłym roku.

Jak informuje Gazeta Krakowska, nowy projekt MEiN budzi wiele wątpliwości ze strony części środowiska naukowego. Główne obawy dotyczą przeniesienia finansowania przez rząd z Polskiej Akademii Nauk właśnie na Międzynarodową Akademię Kopernikańską. Obawy są jeszcze większe, gdyż dotyczą w ogóle likwidację PAN na rzecz Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

Minister edukacji i nauki Przemysła Czarnek wykluczył jednak likwidację Polskiej Akademii Nauk. Projekt będzie nową instytucją państwową, która ma wystartować w roku akademickim 2022/2023. Nie wiadomo jednak zbyt wiele na temat MAK. Wiadomo natomiast w jakich miastach powstaną oddziały.

  • Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu,
  • Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie,
  • Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Poznaniu,
  • Kolegium Filozofii i Teologii w Krakowie,
  • Kolegium Nauk Prawnych w Lublinie,
  • Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego.

Projekt na razie budzi sporo kontrowersji w środowisku naukowym i naukowcy jeszcze nie chcą się oficjalnie odnosić do tego projektu. Czekają na stanowisko rektorów.

W Krakowie działają już dwa prężnie działające ośrodki z dziedzin filozofii i teologii. Jeden na Uniwersytecie Jagiellońskim, drugi na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE