Jacek Majchrowski „walczy z wiatrakami”?

W piątek 23 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ja pisze na swoim profilu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski „Czytanie to nie przywilej – to warunek rozwoju osobistego”.

Fot. Pixabay

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada na 23 dzień kwietnia.

W tym roku będzie obchodzony inaczej niż zwykle bo wyłącznie online, za to z większym globalnym zasięgiem. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na swoim profilu zachęca nie tylko do czytania, ale również do refleksji nad znaczeniem czytającego obywatela.

„Przyszłość naszych miast i kraju zależy od upowszechniania czytania. Zdrowie społeczne, poziom edukacji, kapitał społeczny, przedsiębiorczość, kreatywność i tak ważne aspekty, jak wolności osobiste, prawa podstawowe, poziom demokracji – to wszystko zależy od czytania. Czytanie to nie przywilej – to warunek rozwoju osobistego, wychowania mądrych, odpowiedzialnych ludzi, którzy tworzą także i nasze miasto. Tu, w Mieście Literatury UNESCO, mamy świadomość, jak wielką wartością są czytelnicy, twórcy, rynek książki i biblioteka – miejsce edukacji i włączenia społecznego” – napisał prezydent.

Jacek Majchrowski weźmie również udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Ambasadę Republiki Hiszpanii w Polsce, czyli wspólnym czytaniu Don Kichota Miquela Cervantesa. Prezydent w roli lektora wybrał fragment jednej z najbardziej znanych hiszpańskich powieści, który opowiada o sławetnej walce błędnego rycerza z wiatrakami. Fragment bardzo wymowny i symboliczny.

Wydarzenie również będzie dostępne online. Czytanie Don Kichota odbywa się dopiero od 2018 roku, ale z każdym rokiem, fanów powieści o hiszpańskim rycerzu, przybywa tłumnie.

Tym razem można czytanie można śledzić na kanale YT Ambasady Republiki Hiszpańskiej między godz. 12 a 16,  23 kwietnia.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE