Duża akcja krakowskiej drogówki. Posypały się mandaty dla pieszych, rowerzystów i kierowców

Wczoraj policjanci krakowskiej drogówki prowadzili działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem akcji jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo podczas zdarzenia drogowego.

Fot. Policja

Podczas akcji policjanci nie tylko zwracali szczególną uwagę na zachowanie kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmowały także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W wyniku przeprowadzonej akcji, mundurowi ujawnili 99 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Wśród najczęstszych przewinień były: niestosowanie się do wskazań sygnalizacji świetlnej oraz przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.  Policjanci zwracali też uwagę na nieprawidłowe zachowania kierujących wobec pieszych. Mundurowi ujawnili 25 przypadków łamania przepisów w tym zakresie. Dotyczyły one głównie nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie pojazdu na przejściu oraz omijanie pojazdu przed przejściem.

O tym jakie mogą być skutki zdarzeń drogowych, przekonała się piesza, która 21 kwietnia na al. Pokoju została potrącona na przejściu z sygnalizacją świetlną. Kobieta z urazem nogi została przewieziona do szpitala. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego – przypominają policjanci.

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE