Próbowali pomazać mury Wawelu. Może czekać ich wieloletnie więzienie

Policjanci zatrzymali pięć osób w trakcie gdy przygotowywały się one do naniesienia napisów na murach Wawelu. Wandalom za usiłowanie zniszczenia najsławniejszego krakowskiego zabytku grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Fot. Policja w Krakowie

22 kwietnia br. wczesnym rankiem, policjanci jednego z wydziałów kryminalnych KMP w Krakowie, w rejonie Wawelu zauważyli, że grupa osób przygotowuje się do naniesienia napisów na murze okalającym zamek. Wówczas funkcjonariusze podjęli interwencję zatrzymując 4 mężczyzn i 1 kobietę,  w wieku od 24 do 31 lat. Zatrzymani, którymi okazali się aktywiści klimatyczni, posiadali przy sobie szablon graficzny oraz farby w sprayu.

W tej sprawie przeprowadzono niezbędne czynności procesowe, m.in. przesłuchano świadków,  przeszukano mieszkania zatrzymanych osób.  W mieszkaniu jednej z nich ujawniono amunicję do broni palnej, na którą jej posiadacz nie miał zezwolenia.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Zachód. 23 kwietnia, prokurator przedstawił zatrzymanym  zarzut usiłowania zniszczenia zabytku, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Dodatkowo, mężczyzna u którego znaleziono amunicję do broni palnej, odpowie za jej nielegalne posiadanie, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8. Do czasu finału sądowego tej sprawy, wobec tego podejrzanego prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE