Popularny szlak w Tatrach pokryty zostanie specjalnym asfaltem

Asfalt w Tatrzańskim Parku Narodowym może szokować, jednak chodzi o trasę do Morskiego Oka, drogę bardzo eksploatowaną przez turystów, która już pokryta jest asfaltem. Problem w tym, że po 10 latach, szlak na Morskie Oko wymaga renowacji. 

By Tamerlan – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1088948

Droga do Morskiego Oka to najczęściej uczęszczany szlak w Tatrach i tuż obok Krupówek, najbardziej znana droga na Podhalu.

W sezonie letnim, trasę codziennie pokonują tysiące turystów, ale również konie, wozy ciągnące przez podkute konie. Sezon zimowy to głównie działanie śniegu i mrozu, a przez cały rok bardzo często deszczu. To wszystko sprawia, że asfalt do Morskiego Oka po 10 latach wymaga wymiany.

Wymiana jednak ma być pewnym eksperymentem. Jak podaje Gazeta Krakowska, specjalna mieszkanka asfaltu ma być bardziej wytrzymała. Być może wytrzyma 20 lat, zamiast 10. To się okaże już niebawem. Na początek w ramach eksperymentu, nową mieszanką asfaltu pokryty będzie 300 metrowy odcinek. Jeżeli przejdzie swoją próbę, pokrycie pojawi się na reszcie 7 kilometrowego szlaku do Morskiego Oka.

Koszt samej próby nie powinien przekroczyć 100 tys. zł.

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE