Ceny OC w Krakowie w pierwszym kwartale 2021 r.

Kraków pod wieloma względami jest drugim najdroższym miastem w Polsce, zaraz po Warszawie. Wysokie ceny mieszkań, usług i produktów w sklepach to jednak nie wszystko – na bolesne dla portfela wydatki powinni bowiem przygotować się również kierowcy. Dotyczy to nie tylko kosztów paliwa, ale też stawek za obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W takim razie ile trzeba zapłacić za OC w Krakowie? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Fot. Materiały prasowe

Skąd różnice w cenie OC w zależności od miejsca zamieszkania?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, jaką mechanizm kalkulacji składki ubezpieczeniowej w odniesieniu do miejsca zamieszkania. Polega on na tym, że ten sam kierowca chcący wykupić OC dla identycznego auta zapłaci za nie mniej lub więcej w zależności od tego, gdzie jest zameldowany. Różnice bywają naprawdę spore, bo mogą sięgać nawet 50%. Z czego wynikają? Jak to zwykle bywa w przypadku ubezpieczeń, kluczową kwestią jest ryzyko, na które duży wpływ ma właśnie specyfika ruchu drogowego w danej miejscowości.

Ryzyko ubezpieczeniowe określa prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, z powodu której towarzystwo będzie musiało wypłacić odszkodowanie. Jak można się domyślać, im wyższe ryzyko stłuczki, kolizji czy wypadku, tym droższe OC. Tymczasem w wielkich miastach, takich jak właśnie Kraków, zdarzenia drogowe są na porządku dziennym, co odbija się na cenach obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. A zatem ile za OC płacą mieszkańcy stolicy Małopolski?

Średnie ceny OC w Krakowie

Aby sprawdzić wysokość składek ubezpieczeniowych dla kierowców z Krakowa, wykonaliśmy kalkulację dla przykładowego kierowcy w wieku 40 lat, który jest żonaty, ma dwoje dzieci, posiada prawo jazdy od 12 lat i w ostatnich 5 latach spowodował jedną szkodę w ruchu drogowym, a interesuje go polisa dla pięcioletniego Volkswagena Passata. Po wskazaniu miejsca zamieszkania jako Krakowa porównywarka zaproponowała najtańszą cenę w wysokości 553 zł. Czy to dużo? Aby się o tym przekonać, wykonaliśmy 3 identyczne kalkulację, zmieniając jedynie miejsce zamieszkania na inne miasta.

Jednym z nich była Bydgoszcz – gdyby nasz kierowca mieszkał w tym mieście, musiałby wyłożyć za OC bardzo podobną kwotę, bo 532 zł. Inaczej sytuacja wygląda po wskazaniu Rzeszowa jako miejsca zamieszkania, ponieważ cena spadła do zaledwie 417 zł. Również kierowca ze Szczecina zapłaciłby mniej niż w Krakowie, bo 483 zł. Na jeszcze atrakcyjniejsze warunki finansowe mógłby liczyć w przypadku zameldowania w mniejszych miejscowości niezależnie od regionu.

Jeśli nie chcesz przepłacać za OC, zawsze poszukuj najtańszej oferty – jeśli będzie atrakcyjniejsza finansowo niż propozycja obecnego towarzystwa, skorzystaj z niej i złóż wypowiedzenie wygasającej polisy. Niezbędne informacje na temat rezygnacji znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/wypowiedzenie-oc/.

Składka zawsze obliczana indywidualnie

Pamiętaj, że podane powyżej stawki mają charakter orientacyjny i nie należy się nimi kierować. Ogólnie wskazują na pewną tendencję, która polega na tym, że mieszkańcy dużych miast płacą więcej za OC niż kierowcy z małych miejscowości, jednak finalnie składka zależy również od mnóstwa innych czynników. Dlatego może zdarzyć się tak, że młoda osoba bez doświadczenia za kółkiem mieszkająca w małej wiosce na Podkarpaciu będzie musiała wyłożyć większą sumę za obowiązkowe ubezpieczenie niż 50-letni kierowca z Krakowa dysponujący maksymalnymi zniżkami za bezszkodową jazdę. Jeśli także chcesz liczyć na jak najtańsze OC, zapoznaj się z przydatnymi poradami pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE