Pieniądze na rozpoczęcie działalności w Krakowie – gdzie i jak pozyskać?

Masz pomysł na biznes w Krakowie, ale brakuje Ci środków na przekucie planów w rzeczywistość? Zamiast z nich rezygnować sprawdź, jakie możliwości istnieją w zakresie finansowania działalności gospodarczej.

Fot. Pixabay

Powiatowy Urząd Pracy w Krakowie

Jednym z najpopularniejszych źródeł dodatkowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej są w Polsce powiatowe urzędy pracy. To one odpowiadają za rozdysponowywanie setek milionów złotych pochodzących z Funduszu Pracy przeznaczonych na aktywizację zawodową bezrobotnych. Spora część z nich jest wydatkowana właśnie z myślą o wsparciu osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Na jakich zasadach można otrzymać te pieniądze i do kogo są skierowane?

Pierwszym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby móc się starać o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy w Krakowie, jest uzyskanie statusu bezrobotnego. Krótko mówiąc, osoby posiadające legalne zatrudnienie nie mają prawa do otrzymania pieniędzy. Kolejna kwestia to przygotowanie biznes planu, co wbrew pozorom nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Aby spełnić wszystkie wymagania, wiele osób decyduje się na pomoc ze strony specjalistów, którzy zajmują się wsparciem w pozyskiwaniu dofinansowań.

Maksymalna wnioskowana kwota może wynosić ok. 30 000 zł, a beneficjent ma prawdo do spożytkowania jej z myślą o wydatkach związanych z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Dofinansowanie jest bezzwrotne pod warunkiem, że firma utrzyma się na rynku co najmniej 12 miesięcy. Co ważne, złożenie wniosku nie jest równoznaczne przyznaniem środków, ponieważ beneficjanci są wyłaniani na zasadzie konkursu.

Fundusze Europejskie

Liczne środki nie tylko budżetowe, ale również unijne są przeznaczone na wsparcie szeroko pojętej aktywności gospodarczej społeczeństwa. Programy szybko się zmieniają, podobnie jak ich zasady, dlatego aby sprawdzić aktualnie dostępne możliwości uzyskania wsparcia na założenie firmy, warto skontaktować się z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Krakowie, który jest zlokalizowany przy ul. Wielickiej 72b.

Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”

Organizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego program jest finansowany z pieniędzy zgromadzonych w ramach Funduszu Pracy, a skorzystać z niego może każdy, kto chce założyć działalność gospodarczą. Dodatkowe środki w wysokości nawet 100 000 zł można otrzymać w ramach niskooprocentowanej pożyczki, więc nie mają one bezzwrotnego charakteru. Informacje na temat udziału i warunków programu znajdują się na poświęconej mu stronie internetowej. W celu uzyskania szczegółowych wsparcia warto skontaktować się z Polską Fundacją Przedsiębiorczości z siedzibą przy ul. Podole 60, która w nim pośredniczy.

Kredyt

Przed skierowaniem kroków do banku konieczny jest wybór rodzaju produktu, ponieważ można zdecydować się m.in. na kredyt inwestycyjny, zwykły kredyt gotówkowy (aktualne oferty znajdują się pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/) czy pożyczkę hipoteczną. O ile udzielenie wsparcia w ramach wszystkich wymienionych wcześniej programów finansowanych ze środków publicznych ma charakter uznaniowy i polega na przejściu przez sito weryfikacyjne, o tyle uzyskanie środków w ramach kredytu wymaga jedynie spełnienia warunków banku.

Podsumowując, istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych możliwości pozyskania dodatkowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej w Krakowie, które należy dokładnie przeanalizować i dobrać pod kątem indywidualnych potrzeb i możliwości. Już po założeniu firmy warto natomiast założyć konto walutowe, jeżeli usługi będą świadczone zagranicą lub dla zagranicznych klientów. Polecaną usługą w tym celu jest Revolut, o którym więcej informacji można znaleźć na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/revolut-czy-moze-zagrozic-bankom/.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]