Robisz tak? Od dzisiaj możesz dostać za to mandat. Nowe przepisy weszły w życie

Pierwszy dzień czerwca to nie tylko dzień życzeń i prezentów dla dzieci, ale dzisiaj może być dniem mandatów dla dorosłych. To właśnie dzisiaj może okazać się, że coś co do tej pory było tylko uciążliwym odruchem, zacznie być surowo karane. Nowe przepisy o ruchu drogowym właśnie weszły w życie. 

Fot. Mateusz Dach / Pexels

Nowelizacja przepisów ruchu drogowego uderza nie tylko w pewne nawyki kierowców, ale również pieszych.

Kierowcy przede wszystkim muszą ściągnąć nogę z gazu w terenie zabudowanym, niezależnie od pory. Przez całą dobę obowiązuje jeden nieprzekraczalny limit 50 km/h bez względu na porę.

Dzisiaj również wchodzi w życie zakaz jazdy na zderzak, czyli zbyt bliskiej jazdy za pojazdem poprzedzającym.  Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd, czyli przy prędkości 100 km/h należy utrzymać odległość 50 metrów za pojazdem poprzedzającym.

Kolejną ważną zmianą jest bezwzględne pierwszeństwo pieszych wchodzących na przejście. Dotyczy to wszystkich pojazdów z wyjątkiem tramwajów.

Pieszy jednak również musi się pilnować. Od dzisiaj mandat można dostać za używanie telefonu w trakcie przekraczania przejścia dla pieszych.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE