80-latka straciła ponad 22 tysiące złotych. Tak działają oszuści

We wtorek ( tj.02.06. br.) bocheńscy funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o oszustwie metodą „na policjanta”. Ofiarą w tym przypadku stała się 80- letnia mieszkanka powiatu. Pokrzywdzona bardzo dokładnie opisała działanie oszusta.

Fot. Pixabay

 

Kobieta odebrała dzwoniący telefon- usłyszała męski głos a rozmówca znajdujący się po drugiej stronie słuchawki przedstawił się jako policjant z Tarnowa. W trakcie rozmowy mężczyzna opowiedział kobiecie historię, według której, jej dowód osobisty został podrobiony a ona cały czas jest obserwowana przez przestępców. Przedstawiona wersja spowodowała u 80-latki obawę o zdrowie, życie oraz mienie. Wprowadzona w błąd i wystraszona kobieta, nie zorientowała się, że właśnie pada ofiarą oszustwa i wypłaciła z banku ponad 22 tysiące złotych. Kwotę tę przekazała mężczyźnie, który przyszedł do jej miejsca zamieszkania.
W tym samym dniu, doszło do próby identycznego oszustwa. Na numer stacjonarny 84-letniej mieszkanki powiatu bocheńskiego zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Kobieta jednak w porę zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem co spowodowało szybkie zakończenie rozmowy i zapobiegło utracie pieniędzy.
Oszustwa metodą „ na policjanta” skierowane są głównie do osób starszych. Sprawcy wywołują u swoich rozmówców obawę o życie, zdrowie lub mienie, co w rezultacie powoduje u seniorów zbyt pochopne działanie, które kończy się utratą dużych kwot pieniędzy, lub innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy, że policjant nigdy nie będzie żądał pieniędzy za udzieloną pomoc. Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani innych przedmiotów wartościowych a także nie pytają ile oszczędności posiadamy w domu lub na koncie bankowym.
W razie podejrzenia oszustwa, należy zadzwonić na Policję, gdzie również można się upewnić czy osoba podająca się za funkcjonariusza jest nim naprawdę. Apelujemy także do osób młodszych – każda forma rozmowy i przekazania informacji osobom starszym spowoduje nabycie przez nich wiedzy na temat działania oszustów. Pozwoli im skutecznie się bronić.
Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE