Obowiązkowe lekcje pływania w podstawówkach?

Lista zaplanowanych na przyszły rok obowiązkowych zajęć wydłuża się. Tym razem obowiązkowe lekcje pływania to pomysł, który nie płynie z Ministerstwa Edukacji i Nauki a wprost od ratowników WOPR. 

Fot. Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 3.0.

Jak podaje Radio Kraków, ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apelują by w podstawówkach wprowadzić obowiązkowe lekcje pływania.

Obecnie lekcje takie mogą obejmować klasy trzecie szkoły podstawowej o ile wcześniej taką chęć zgłosi dyrekcja szkoły. Lekcje organizowane są przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy i w zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 250 grup.

Apel ratowników to wynik ilości wypadków w wodzie. Tylko w tym miesiącu na terenie Polski utonęło 69 osób a w samej Małopolsce 3 osoby. Od kwietnia to już 212 ofiar a średnia roczna z całego kraju to ok. pół tysiąca utonięć.

Ratownicy zauważają, że bardzo często do utonięć dochodzi przez panikę np. podczas skurczu. Osoba słabo pływająca nie wie jak się wtedy zachować i bardzo często dochodzi do utonięcia. Ratownicy dodają, że głównymi powodami utonięć jest alkohol i brawura.

Lekcje pływania miały by nie tylko uświadamiać niebezpieczeństwo, ale też jak sobie radzić w trudnych sytuacjach w wodzie.

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE