Nie żyje znany śpiewak operowy, prezenter radiowy i telewizyjny

Nie żyje Kazimierz Kowalski, śpiewak operowy, dyrektor naczelny i artystyczny związany z Teatrem wielkim w Łodzi, prezenter radiowy i telewizyjny. Zmarł dwa dni po swoich 70 urodzinach.

Fot. Silar, CC BY-SA 3.0 / Wikipedia

O śmierci artysty poinformował Program Pierwszy Polskiego Radia.

Kazimierz Kowalski ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (w klasie śpiewu Antoniego Majaka). W 1976 (na V roku studiów) wystąpił w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie, gdzie zajął najwyższą trzecią nagrodę (nagrody 1 i 2 wówczas nie przyznano). W tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie zadebiutował partią Kecala w Sprzedanej narzeczonej Smetany.

W latach 1994-1997 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Doprowadził wtedy do transmisji telewizyjnej na żywo, na cały świat, opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Dał się poznać jako dobry organizator, gdyż Teatr Wielki w Łodzi, za jego dyrektorowania, był jedną z nielicznych placówek teatralnych w ówczesnej Polsce przynoszących dochody. W 1998 z jego inicjatywy powstał również Festiwal Operowo-Operetkowy działający w oparciu o nowo otwarty Teatr Letni w Ciechocinku, przez prasę festiwal bywa opisywany jako jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń lata. Był również twórcą Polskiej Opery Kameralnej.

Występował w programach telewizyjnych m.in.: Dobry wieczór, tu Łódź lub Kazimierz Kowalski zaprasza (TVP1). Od 2000 r. prowadził audycje w Programie I Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów. Na antenie Radia Łódź prowadził cykliczną audycję zatytułowaną Z albumu Henryka Debicha.

Od grudnia 2005 do listopada 2008, ponownie był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. W styczniu 2016 startował w konkursie na nowego dyrektora Opery Bałtyckiej. Wydał 10 płyt.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE