Finisz Tour de Pologne w Krakowie

15 sierpnia w Krakowie odbył się finisz 7. etapu wyścigu kolarskiego 78. edycji Tour de Pologne UCI World Tour. Jako pierwszy do mety dojechał Julius van den Berg. W klasyfikacji generalnej natomiast zwycięzcą został Joao Almeida.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Finisze przy Błoniach są zawsze bardzo, bardzo emocjonujące…

15 sierpnia peleton wjechał do Krakowa około godz. 18.00, od strony Kryspinowa, ulicą Księcia Józefa. Finisz miał miejsce na al. Focha przy Błoniach Krakowskich.

W  tegorocznej edycji wyścigu wzięło udział 19 najlepszych kolarskich drużyn świata oraz trzy ekipy z „dzikimi kartami”, w tym reprezentacja Polski.

Zanim w Krakowie zameldowali się najlepsi kolarze świata, na pętli wokół Błoń Krakowskich rywalizowali młodzi zawodnicy marzący o pójściu w ślady gwiazd peletonu – w ramach Tour de Pologne Junior, również relacjonowanego na antenach Telewizji Polskiej.

Trasa 7 etapu wyścigu kolarskiego 78. Tour de Pologne UCI World Tour:

Wjazd kolarzy do Krakowa nastąpił około godz. 18.00 od strony Kryspinowa, drogą wojewódzką 780. Następnie peleton przejechał ulicami: Księcia Józefa, wschodnią jezdnią mostu Zwierzynieckiego, gen. Bohdana Zielińskiego, Praską, Szwedzką, Tyniecką, Madalińskiego, zachodnią połową mostu Dębnickiego, zachodnią jezdnią al. Krasińskiego, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Królowej Jadwigi i al. Focha, gdzie rozpoczęły się trzy pięciokilometrowe rundy (al. Focha, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha). Finisz miał miejsce na al. Focha przy Błoniach.

Trasa 4. etapu Tour de Pologne Junior:

W godz. ok. 14.05–16.35: START – al. Focha – al. 3 Maja – Piastowska – Królowej Jadwigi – al. Focha – META.

Kraków jest dla Tour de Pologne tym, czym Paryż dla Tour de France

Od 2008 do 2016 roku Kraków był gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia Tour de Pologne. W 2014 roku na krakowskim Rynku przeżywaliśmy wyjątkowe emocje – zwycięzcą 71. edycji imprezy został wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka! W 2017 roku w stolicy Małopolski etapem Kraków – Kraków rozpoczął się 74. Tour de Pologne. Podobnie było w 2018 i w 2019  roku. W 2020 roku wyścig znów zakończył się w Krakowie. Tak też było i w tym roku.

– Od 2008 roku mamy umowę z panem Czesławem Langiem, z której wynika, że Kraków jest zawsze kluczowym miastem, tu wyścig się rozpoczyna albo kończy. Gdy mówimy, że jest to Tour de Pologne, to trudno sobie wyobrazić ten wyścig bez Krakowa. Jesteśmy miastem, które hołubi – jeśli można użyć tego sformułowania – sport, między innymi kolarstwo – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W 2018 roku został podpisany list intencyjny pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Lang Teamem, dotyczący wspólnych działań w latach 2019–2023.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE