Przełom sierpnia i września w Krakowie – moc atrakcji!

Ostatni weekend sierpnia i pierwszy weekend września zapowiadają się w Krakowie wyjątkowo atrakcyjnie. W ofercie miasta znajdziemy zarówno propozycje kulturalne: Wianki – Święto Muzyki, Festiwal Muzyki Filmowej, koncert poświęcony Andrzejowi Zausze, widowisko na Wiśle w ramach Wielkiej Parady Smoków, drugą odsłonę tegorocznej edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych – 34. ULICA Festival, jak też inicjatywy sportowe: Półmaraton Marzanny i Bieg Charytatywny. Podczas weekendów: 27-29 sierpnia oraz 4-5 września z pewnością każdy znajdzie pomysł na ciekawe spędzenie czasu w naszym mieście.

Fot. Materiały prasowe

Dla mieszkańców i gości, dla osób w każdym wieku, dla ceniących różne formy kulturalnych aktywności, różne rodzaje muzyki, jak też dla tych, którym zależy przede wszystkim na aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Poza dostępną na co dzień, bogatą ofertą różnego rodzaju atrakcji, na weekendy 27-29 sierpnia i 4-5 września Kraków przygotował wyjątkowe propozycje. Część z nich to inicjatywy, na które z powodu pandemii musieliśmy bardzo długo czekać. Niektóre wymagają wcześniejszej rejestracji lub pobrania wejściówek, dlatego już teraz warto zaplanować swój udział w wybranych wydarzeniach. A jest w czym wybierać!

27 sierpnia: Wianki – Święto Muzyki

W ramach programu Kraków Culture Summer, skupiającego wydarzenia prezentujące różnorodność krakowskiej kultury, podczas wszystkich weekendów sierpnia w parku im. Henryka Jordana odbywają się koncerty, spektakle teatralne, warsztaty i pokazy animacji. Finałowy, ostatni weekend sierpnia to koncerty zorganizowane w ramach Wianków – Święta Muzyki oraz Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Podczas Wianków (27 sierpnia) usłyszymy m.in. jeden z najciekawszych młodych gitarowych zespołów na rodzimej scenie, czyli Izzy and the Black Trees, elektroniczny zespół BOKKA, a także duet KARAŚ/ROGUCKI i SMOLIK // KEV FOX oraz Beatę wraz z zespołem Bajm. Wszystkie koncerty Wianków w ramach Kraków Culture Summer są darmowe, ale warunkiem uczestnictwa jest pobranie bezpłatnej wejściówki dostępnej na www.kbfbilety.krakow.pl oraz www.krakowculturesummer.pl. Dodatkowe informacje tutaj.

28 sierpnia: 17. Krakowski Półmaraton Marzanny i 6. Krakowski Bieg z Dystansem „Dla Małych Serc”

Miłośników ruchu, sportowej rywalizacji i wszystkich, którzy lubią aktywnie pomagać, zapraszamy na przeniesiony z marcowego terminu 17. Krakowski Półmaraton Marzanny i dziesięciokilometrowy 6. Krakowski Bieg z Dystansem „Dla Małych Serc”.

28 sierpnia wieczorem ulice Krakowa opanują miłośnicy biegania. Start i meta 17. Krakowskiego Półmaratonu Marzanny tradycyjnie będą znajdowały się na Błoniach, ale biegacze, pokonując dystans 21 km i 97 metrów, będą mieli okazję zobaczyć najpiękniejsze zakątki miasta. Trasa wiedzie przez al. Focha, Salwator, ul. Tyniecką, wiślane bulwary, aż pod pomnik Dżoka i dalej ul. Senacką, Poselską i Podzamcze. Biegacze odwiedzą także siedzibę Smoka Wawelskiego. W tym roku półmaraton wystartuje niestandardowo – o godz. 20.00. A tym, których przeraża dystans półmaratonu, proponujemy dziesięciokilometrową, równie urokliwa trasę biegu „Dla Małych Serc”. Bieg wystartuje o godz. 18.00.

W wydarzeniach można wziąć udział również w formie wirtualnej. Dochód zostanie przeznaczony na rzecz Fundacji SCHOLA CORDIS Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej prof. Janusza Skalskiego. Dodatkowe informacje można znaleźć tutaj.

28-29 sierpnia: Festiwal Muzyki Filmowej

Sierpniowa odsłona tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej (28-29 sierpnia) to flagowy koncert – Gala FMF w trzech sezonach, podczas której usłyszymy popularne tematy ze znakomitych seriali, program „The Best of John Barry” w wykonaniu występ FMF Youth Orchestra, a także FMF4Kids: „Agi Bagi” – koncert z muzyką i piosenkami z bajki. Bilety są dostępne na platformie kbfbilety.krakow.pl, w punktach InfoKraków oraz na platformie eventim.pl. Dodatkowe informacje tutaj.

29 sierpnia: koncert: koncert „Bądź moim natchnieniem – A tribute to Zaucha”

„Bądź moim natchnieniem”, „Byłaś serca biciem”, „C’est la vie” to  jedne z najpopularniejszych piosenek Andrzeja Zauchy. W tym roku mija trzydzieści lat od tragicznej śmierci artysty. Z tej okazji miasto Kraków organizuje plenerowy koncert „Bądź moim natchnieniem – A tribute to Zaucha”, podczas którego utwory artysty wykonają Grażyna Łobaszewska, Beata Rybotycka i Kuba Badach. Będzie to muzyczna podróż przez twórczość Andrzeja Zauchy, a także okazja do wspominania artysty i jego twórczej drogi związanej z Krakowem. Koncert odbędzie się na placu Wielkiej Armii Napoleona (scena przy ul. Powiśle) 29 sierpnia o godz. 19.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

4 września: Wielka Parada Smoków – widowisko plenerowe na Wiśle

Po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią 4 września odbędzie się Wielka Parada Smoków – widowisko plenerowe na Wiśle. Spektakularne widowisko, podczas którego można zobaczyć unoszące się nad rzeką i pływające na barkach wielkie smoki, od lat gromadzi tłumy krakowian i gości. Paradę uatrakcyjniają pokazy laserowe i pirotechniczne, a także oprawa muzyczna stworzona specjalnie na tę okazję. Tegoroczna edycja Wielkiej Parady Smoków będzie wyjątkowa także ze względu na jubileuszowy charakter. Smoki zawładną Krakowem już po raz dwudziesty. Start widowiska o godz. 21.00. Dodatkowe informacje tutaj.

4-5 września: 34 ULICA – Festiwal Teatrów Ulicznych

Festiwal Teatrów Ulicznych – ULICA Festival od 34 lat sprawia, że krakowski rynek, place i ulice miasta na kilka dni zamieniają się w wielką scenę. Z całej Polski i ze świata przyjeżdżają grupy teatralne, aby zaprezentować swoje spektakle podczas festiwalu organizowanego przez Teatr KTO i jego dyrektora Jerzego Zonia. Tegoroczny 34. ULICA Festival odbywa się w dwóch edycjach. Za nami lipcowa odsłona, podczas której można było zobaczyć piętnaście teatrów z Polski, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii i z Włoch. Rodzime grupy teatralne, a także teatry z Francji, Hiszpanii, Belgii, Czech i Wielkiej Brytanii zobaczymy podczas drugiej edycji festiwalu, która odbędzie się w pierwszy weekend września. 4 i 5 września place i ulice Krakowa ponownie staną się teatralną sceną. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć tutaj.

5 września: Charytatywny Bieg Urodzinowy TVN24 i Fundacji TVN

W niedzielę, 5 września o godz. 9.00 z Bulwaru Poleskiego (w pobliżu Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha) wystartują biegacze, który zmierzą się z pięciokilometrowym  dystansem Charytatywnego Biegu Urodzinowego zorganizowanego z okazji 20-lecia TVN24 i Fundacji TVN. Przedsięwzięcie odbędzie się nie tylko w Krakowie; z takim samym dystansem zmierzą się także biegacze w Gdańsku i Warszawie.

Dochód z imprezy zostanie przekazany Fundacji TVN na budowę pierwszego w Polsce Centrum Psychiatrii Dziecięcej, które powstaje przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Bieg ma również opcję wirtualnego uczestnictwa, co oznacza, że każdy uczestnik zapisując się i uiszczając opłatę startową sam wyznacza sobie trasę, dystans i czas biegu. Dodatkowe informacje można znaleźć tutaj.


Wszystkie przedsięwzięcia odbywają się z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych dotyczących organizacji imprez podczas epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE