Nowe święto i wolny dzień 27 grudnia?

Prezydent Andrzej Duda zdecyduje o nowym święcie państwowym. W poniedziałek przedstawiciele instytutów i samorządów z Wielkopolski złożą stosowne dokumenty oraz ponad 4 tys. deklaracji poparcia dla ich działań.

Fot. Kraków w Pigułce

Nowe święto ma upamiętniać powstanie Wielkopolskę. To ważny zryw nie tylko ze względu na Wielkopolskę, ale cały kraj. Dzięki niemu udało się wyzwolić całą Wielkopolskę, a następnie, po podpisaniu traktatu wersalskiego, przyłączyć do Polski.

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym jest inicjatywą Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Pomysłodawcom udało się uzbierać 4 tys. podpisów tradycyjnych oraz ponad 3 tys. podpisów przez sieć. Ministrowie z Kancelarii Prezydent mieli obiecać, że jeśli uda się uzbierać głosy ponad podziałami, to Prezydent wystąpi z inicjatywą ustawodawczą.

Mimo, że 27 grudnia przypada tuż po świętach Bożego Narodzenia nie jest przesądzone, że będzie dniem wolnym. Obecnie wolnych jest łącznie trzynaście dni w roku, w tym tylko trzy z nich to święta państwowe. Są to 1 maja, 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja zwane potocznie świętem konstytucji 3 maja) oraz 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE