Nie zapłaciłeś za telefon? Możesz paść ofiarą oszustów!

Oszuści szukają coraz to nowszych sposobów, by wyłudzić od nas pieniądze. Ruszyła kampania SMSowa, informująca o dezaktywowaniu numeru telefonu, jeżeli nie opłaci się rachunku w wysokości 4,99 zł. Brzmi znajomo?

Fot. Kraków w Pigułce

Schemat oszustwa jest taki sam jak na dopłatę do paczki. Oszuści wysyłają wiadomość z linkiem, informując o konieczności zapłaty małego rachunku. Link prowadzi do fałszywej strony, przeważnie podszywającej się pod pośredników płatności np. PayU, gdzie musimy podać dane do karty płatniczej lub do bankowości, aby uregulować rachunek. Jeżeli zapłacisz, z Twojego konta bankowego zostaną skradzione wszystkie pieniądze!

Mała kwota, chciałam zapłacić

Wiadomość SMS otrzymała Klaudia, która od razu postanowiła zapłacić za rachunek telefoniczny.

Nie chciałam mieć nieprzyjemności z powodu 5 zł. Na całe szczęście sprawdziłam, czy faktycznie zalegam z rachunkiem telefonicznym – mówi kobieta. Klaudia nie miała żadnego długu wobec telekomu, dlatego domyśliła się, że jest to oszustwo.

Niestety jeżeli nasz numer telefonu wyciekł do internetu, oszuści będą nas atakować, wymyślając coraz to nowsze kampanie SMSowe – tłumaczy Arek Tosek z CyberRescue. Jeżeli kiedykolwiek otrzymamy podejrzaną wiadomość, gdzie musimy podać nasze dane do karty płatniczej, możemy spodziewać się, że jest to oszustwo.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE