Akcja Narodowego Spisu Powszechnego dobiega końca. Jakie są konsekwencje dla tych, którzy się nie spiszą?

Zostały ostatnie dwa tygodnie na udział w Narodowym Spisie Powszechnym, który jest obowiązkowy. Co jeśli ktoś zapomni bądź nie chce się spisać? Jakie konsekwencje na niego czekają? Wyjaśniamy.

Fot. Kraków w Pigułce

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany jest regularnie co 10 lat. Ostatnio miało to miejsce w 2011 roku. W tym roku trwa od 1 kwietnia do 30 września. Oznacza to, że zostało już niecałe dwa tygodnie na wzięcie udziału w akcji.

Spis jest obowiązkowy, nałożony ustawowo, a za jego niewypełnienie grozi grzywna nawet w wysokości 5 tysięcy złotych. Dlatego każdy, kto jeszcze tego nie zrobił, powinien czym prędzej wziąć udział w akcji. Najprościej zrobić to przez internet, wypełniając formularz. Drugim wyjściem jest też telefon na infolinię.

Obowiązkiem spisowym są objęte osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski. W imieniu dzieci spisu dokonują go rodzice lub opiekunowie prawni.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE