Groźny wirus atakuje najmłodszych!

Tym razem nie COVID-19, a wirus RVS jest coraz bardziej popularny wśród najmłodszych. Część dzieci choruje naprawdę ciężko, do tego stopnia, że wymagają hospitalizacji. Dzieci najczęściej zarażają się w szkołach czy żłobkach.

Fot. Shutterstock

Kiedy na całym świecie wszyscy obawiają się wirusa SARS-CoV-2 nie należy zapominać o innych chorobach, które  nie zniknęły. Wśród nich jest między innymi wirus RSV. Zakażeń wśród dzieci jest coraz więcej, a co najgorsze- część z nich choruje naprawdę ciężko. Pojawiają się liczne przypadki hospitalizacji.

Jak tłumaczy w rozmowie z PAP dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dziecięce oddziały szpitalne w ostatnim czasie gwałtownie się zapełniają. Skala tego zjawiska jest ogromna, bo chorują nawet całe rodziny.

„Mamy nasiloną falę innych infekcji sezonowych, a jednym z takich wirusów, który przetacza się przez cały świat w nieporównywalnej niż wcześniej skali, jest wirus RSV. Zakażeń wśród dzieci jest coraz więcej, niektóre, zwłaszcza najmłodsze, chorują bardzo ciężko.”

-wyjaśnia lekarka. Dodaje, że do zakażenia najczęściej dochodzi w przedszkolach, szkołach czy żłobkach. Dlatego apeluje, aby rodzice nie bagatelizowali takich objawów jak katar czy kaszel. Jeśli w porę nie zareagujemy, dziecko może wymagać pobytu w szpitalu, tlenoterapii i płynoterapii.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE