Premier za wprowadzeniem podatku od luksusu

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w serii pytań i odpowiedzi z internautami. Jeden z nich zapytał o wprowadzenie nowego podatku. Okazało się, że premier jest za wprowadzeniem „podatku od luksusu”.

Fot. Shutterstock

Podatek od luksusu nie jest wymysłem internauty. Od kilku lat mówi się o nim wśród posłów, podobna opłata istnieje także w innych krajach.

Podatek od luksusu? Jak najbardziej, nie byłbym przeciwko temu. Zresztą akcyza w przypadku niektórych towarów tak właśnie działa. Jednak przede wszystkim dbajmy o to, żeby system był progresywny, sprawiedliwy, a jednocześnie powszechny, skuteczny, efektywny – odpowiedział Mateusz Morawiecki.

Podobny podatek istnieje na Ukrainie. Dotyczy mieszkań powyżej 60 mkw. oraz innych budynków mieszkalnych powyżej 120 mkw. W Kanadzie taki podatek może wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. Objąć ma luksusowe samochody, łodzie oraz prywatne samoloty. W zależności od wartości i typu danego dobra, jego właściciel odda w formie podatku 10 lub nawet 20 proc. jego pełnej wartości.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE