Zmarł Krzysztof Fryjewicz, zasłużony działacz zakopiańskiej „Solidarności”

17 października 2021 r. zmarł Krzysztof Fryjewicz, zasłużony działacz zakopiańskiej „Solidarności”, odznaczony min. Krzyżem Wolności i Solidarności. Pogrzeb odbędzie się 25 października. O godz. 13 rozpocznie się msza żałobna w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (Krzeptówki 14), po nabożeństwie zmarły zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowotarskiej.

Krzysztof Fryjewicz urodził się w 1944 r. w Zakopanem. Ukończył I LO im. Balzera (1962). W latach 1962-1963 był stażystą w Fabryce Tektury w Białym Dunajcu, twórcą rękodzieła (praca na rzecz Cepelii), starszym konserwatorem w hotelu „Orbis” Kasprowy w Zakopanem (1974-1983), skąd odszedł z powodów politycznych. W latach 1991-2002 prowadził własną działalność gospodarczą.

W NSZZ „Solidarność” od października 1980 r. Inicjator i założyciel (wraz z żoną Anną) Komisji Założycielskiej NSZZ „S” w hotelu „Orbis” Kasprowy. Uczestnik akcji ulotkowych, kolporter prasy i wydawnictw podziemnych, współorganizator i uczestnik strajków w orbisowskich hotelach Zakopanego i podległych mu placówek.

W latach 1980-1990 wraz z żoną był współorganizatorem i członkiem Duszpasterstwa Ludzi Pracy u pallotynów na Krzeptówkach. Współpracował z ks. Drozdkiem. Współorganizował msze święte za ojczyznę oraz konferencje, wykłady i spotkania, m.in. z ks. Jancarzem i dr Wandą Półtawską.

13 grudnia 1981 r. grupa funkcjonariuszy zakopiańskiej SB, MO i ORMO wyrąbała siekierami drzwi jego domu. Został internowany w Załężu koło Rzeszowa. Zwolniony 30 stycznia 1982 r., działał w Komitecie Pomocy Internowanym, Komitecie Pomocy Aresztowanym, kolportował wydawnictwa podziemne. Był inwigilowany przez SB i wielokrotnie przesłuchiwany.

W latach 1981-1990 wraz z żoną współorganizował akcje wypoczynkowe dla rodzin represjonowanych z całej Polski. Bezpłatnie żywił przyjezdnych i udostępniał im swój dom w Zakopanem. Organizował także tajne spotkania z działaczami „S” z całego kraju.

Uczestniczył w kampanii wyborczej KO „Solidarności” w 1989 r. Sympatyzował z Klubem im. hr. Władysława Zamoyskiego i klubem PiS. Został uhonorowany Medalem „Za zasługi dla Małopolskiej Solidarności”, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Źródło: IPN

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE