Zmiany w 500 plus. Prezydent podpisał ustawę

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Zmieni się obsługa programu 500 plus, którą zajmie się ZUS. Dodatkowo, wnioski będzie można składać jedynie elektronicznie, a świadczenie będzie wypłacane bezgotówkowo. 

Fot. Kraków w Pigułce

Dziś prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku i przewiduje, że obsługą programu Rodzina 500 plus będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do tej pory należało to do funkcji samorządów.

Wnioski o 500 plus będzie trzeba składać jedynie przez internet. Również zmiany dotyczyć będą wypłat. Od nowego roku świadczenie nie będzie mogło zostać wypłacone w formie gotówkowej. Pieniądze ZUS będzie wysyłać na konto, na podany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Świadczenie 500 plus wprowadzone zostało w 2016 roku i do 2020 roku koszty jego obsługi wyniosły ponad 1,6 mld zł. Obecnie wnioskować o wypłaty mogą rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia, niezależnie od tego ile zarabiają.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE