Supermodelki – kim są kobiety, które podbiły świat mody

Początkujące modelki i fotomodelki zazwyczaj inspirują się konkretnymi gwiazdami znanymi ze światowych wybiegów oraz sesji zdjęciowych dla największych marek. Mówiąc wprost: chcą zostać supermodelkami. Dla kogo jest zarezerwowane to określenie i które ikony zaliczymy do tego grona? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

Fot. Materiały prasowe

Kogo nazywamy supermodelką?

Miano „supermodelki” jest zazwyczaj przypisywane największym gwiazdom świata mody – modelkom, które osiągają w tej branży największe sukcesy. Ich miarą są:

 • lukratywne kontrakty reklamowe z największymi markami,
 • globalna rozpoznawalność, status gwiazdy w mediach,
 • sesje okładkowe dla najbardziej prestiżowych magazynów.

Jak w każdej dziedzinie, również w modelingowej panują spory np. którą modelkę wskazać jako pierwszą „super-” w historii. Trudno też uwzględnić wszystkie gwiazdy świata mody w jednym artykule. Dlatego ograniczmy się do kilku supermodelek, które idealnie odzwierciedlają, kto kryje się za tym pojęciem.

Lisa Fonssagrives

 • 17.05.1911 – zm. 4.02.1992
 • Szwedka

Uważana za pierwszą supermodelkę w dziejach. Po przeprowadzce do Paryża, gdzie zamierzała ćwiczyć balet, stała się gwiazdą lat 30., 40. i 50. znaną z okładek wielu wiodących magazynów – od „Vanity Fair”, przez „Vogue”, po „Harper’s Bazaar”. Współpracowała z wieloma wybitnymi fotografami.

Cindy Crawford

 • 20.02.1966
 • Amerykanka

Choć studiowała na wydziale inżynierii chemicznej, zdecydowała się na karierę modelki. Ten wybór zdecydowanie jej się opłacił, gdyż jest uważana za najlepiej zarabiającą modelkę tzw. Wielkiej Szóstki modelingu lat 80. i 90. Tylko na okładkach „Vogue” pojawiła się… 17 razy i stała się niewątpliwym symbolem popkultury.

Naomi Campbell

 • 22.05.1970
 • Brytyjka

Temperamentna, skandalizująca, piękna – Naomi Campbell stała się supermodelką, o której rozpisywały się media na całym świecie. Przez wiele lat była twarzą domu Versace, spotykała się z celebrytami, wywoływała oburzenie nie zawsze godnymi pochwały zachowaniami. A przy tym wszystkim zarabiała miliony i podobała się całemu światu.

Claudia Schiffer

 • 25.08.1970
 • Niemka

Czy sesje fotomodelingowe mogą się znudzić? Zapytaj pięknej blondynki z Niemiec, która ponad 700 razy w karierze trafiła na okładki magazynów modowych. Gdy wpadła w oko Karla Lagerfelda i domu mody Chanel, jej kariera nabrała rozpędu. Głośne związki, m.in. z Davidem Copperfieldem, który wielokrotnie gościł ją w swoich iluzjonistycznych pokazach oraz kontrakty reklamowe, uczyniły z niej supermodelkę.

Kate Moss

 • 16.01.1974
 • Brytyjka

Zrewolucjonizowała świat mody. Wcześniej nie było supermodelki o tym typie urody, tak odbiegającym od kanonu przyjętego w latach 80. i 90. Stała się jednak ikoną m.in. dzięki współpracy z Calvinem Kleinem już w wieku 18 lat. Wielokrotnie wspomina się ją przez pryzmat skandali, ale 300 występów na okładach to wynik, który mówi sam za siebie.

Gisele Bündchen

 • 20.07.1980
 • Brazylijka

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku to właśnie piękna Brazylijka stała się najlepiej zarabiającą supermodelką świata. Współpracowała m.in. z markami Apple, Versace, Dolce & Gabbana czy Dior. Zdaniem starszych koleżanek po fachu jest „ostatnią prawdziwą supermodelką”.

Kendall Jenner

 • 3.11.1995
 • Amerykanka

Kariera Kendall Jenner (przyrodniej siostry Kim Kardashian) odzwierciedla zmiany, jakie zaszły w świecie modelingu. Celebrytka znana z telewizyjnego show od 2017 roku cieszy się statusem najlepiej zarabiającej modelki na świecie. Podpisuje lukratywne kontrakty, trafia na najważniejsze okładki, od lat pojawia się na wybiegach najlepszych projektantów. Jeśli można mówić o współczesnych supermodelkach, Kendall Jenner zasługuje na to miano.

Czy chcesz zostać supermodelką?

Jak widzisz, supermodelki pochodziły z różnych krajów, wyróżniały się odmienną urodą. Dość powiedzieć, że jedną z najbardziej znanych modelek na świecie jest Anja Rubik z Polski. Jeśli chcesz podążać jej śladami, zacznij krok po kroku budować karierę. Wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie http://www.agencjainfernal.pl/ – Agencja Infernal z Warszawy umożliwi Ci profesjonalny angaż w sesjach zdjęciowych oraz pokazach mody!

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE