Nowy wariant koronawirusa. Adam Niedzielski wydaje pilne zalecenia

Minister Zdrowia wydał specjalne rekomendacje w związku z nowym, wysoce zaraźliwym wariantem koronawirusa. Mimo, że duża liczba krajów wstrzymała już loty do południowej Afryki, Polska nie zrobiła nic w tej kwestii. Nad wspólnymi przepisami pracuje już Unia Europejska.

Fot. Kraków w Pigułce

Nowy wariant koronawirusa znany, jako B.1.1.529 otrzymał nazwę greckiej litery Omikron. Jak do tej pory potwierdzono około 100 przypadków. WHO określił go odmianą wysoce zaraźliwą. Poprzednio to miano otrzymał wariant Delta, który opanował większość praktycznie wyparł inne mutacje koronawirusa.

Większość państw nie chce jednak dopuścić do rozprzestrzenienia się wariantu. Decyzje o zawieszeniu lotów z południa Afryki podjęły już m.in. władze Wielkiej Brytanii, Izraela, Włoch, Francji, Szwajcarii, Danii, Filipin, Holandii i Maroka. W USA trwają konsultacje w tej sprawie i być może loty do Stanów Zjednoczonych z południa Afryki również będą zawieszone.

Wszyscy z niepokojem patrzą na Afrykę. W RPA zaszczepionych jest 42 proc. obywateli, w innych krajach kontynentu szczepienia sięgają ledwo kilku procent.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE