Potrzebna nowa szczepionka na COVID-19? EMA odpowiada!

Dziś w Parlamencie Europejskim szefowa EMA Emer Cooke przekazała, że Europejska Agencja Leków jeśli zajdzie taka potrzeba, jest przygotowana na konieczność dostosowania preparatów na COVID-19 do nowej odmiany wirusa. 

Fot. Shutterstock

Ze względu na nową odmianę koronawirusa, która niedawno pojawiła się na świecie, eksperci i lekarze są pełni obaw- czy szczepionki, którymi obecnie dysponujemy, będą również skuteczne w walce z wariantem Omikron? Dziś w Parlamencie Europejskim temat ten poruszyła szefowa Europejskiej Agencji Leków, Emer Cooke.

„Nie wiadomo jeszcze, czy producenci szczepionek przeciw Covid-19 będą musieli dostosować swoje preparaty w związku z pojawieniem się wariantu Omikron, ale EMA przygotowała się na taką ewentualność.”

-wyjaśniła. Dodała, że jeśli będzie trzeba, agencja jest w stanie zatwierdzić szczepionki przeciwko koronawirusowi dostosowane do nowego wariantu w ciągu trzech, czterech miesięcy. W tej chwili zarówno koncern Moderna, jak i Pfizer są w trakcie opracowywania nowej szczepionki, która uwzględnia najnowszy szczep wirusa SARS-CoV-2.

Wcześniej dyrektor generalny Moderny przekazał, że najprawdopodobniej istniejące obecnie szczepionki będą miały znacznie niższą efektywność wobec wariantu Omikron. Jak jednak ostrzega, wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek zajmie miesiące.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE