Ekspert o Omikronie: ” Do szpitali może trafić nawet milion osób”

Główny doradca prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 przestrzega przed nowym wariantem koronawirusa. Jak wyjaśnia, Omikron nie jest dostatecznie hamowany przez część szczepionek i szybko się rozprzestrzenia. Dlatego „żarty się skończyły”.

Fot. Shutterstock

W rozmowie z dzisiejszą „Rzeczpospolitą” profesor Andrzej Horban, główny doradca prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 i przewodniczący Rady Medycznej przekazał, że żarty się skończyły. Chodzi o nową odmianę koronawirusa, która atakuje coraz więcej ludzi na całym świecie i jest dużo bardziej zaraźliwa.

Jak wynika z badań, po dwóch dawkach szczepienia odporność relatywnie się zmniejsza, dlatego, każdy kto jeszcze nie zaszczepił się trzecią, przypominającą dawką, powinien jak najszybciej to zrobić. Szczególnie, że Omikron nie jest dostatecznie hamowany przez część szczepionek. Co niepokojące to fakt, że aż 40 procent społeczeństwa wciąż nie przyjęło żadnej dawki szczepionki.

„Jeśli mówimy o tym, że ok. 12 mln Polaków się nie zaszczepiło, i wszystkie, powtarzam, wszystkie te osoby zakażą się nowym wariantem, to statystycznie 5-10% z nich trafi do szpitala. Czyli powinniśmy położyć około milion osób. Nawet jeśli rozłoży się to w czasie kilku miesięcy, to i tak oznacza to, że możemy potrzebować nie 20 tys. łóżek covidowych, ale 50-60 tysięcy.”

-wyjaśnia prof. Horban, oceniając, że w ciągu trzech do sześciu tygodni nowy wariant może stać się w Polsce dominujący.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE