Rok temu rozpoczęły się w Polsce szczepienia. Ile zgłoszono niepożądanych odczynów?

Opublikowano najnowsze dane dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych po przyjęciu preparatów przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Do tej pory zgłoszno około 16,6 tysięcy, jednak w większości były łagodne. 

Fot. Pexels

27 grudnia 2020 roku pierwsze osoby otrzymały możliwość zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Od tego czasu podano łącznie już 46 157 174 dawek preparatu od koncernów Pfizer, Moderna, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. A ile osób skarżyło się na dolegliwości po otrzymaniu szczepionki?

Właśnie  dokładne dane przekazano na rządowych stronach. Wynika z nich, że do tej pory zgłoszono 16 677 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Co istotne jednak, w większości były one łagodne. Dotyczyły między innymi zaczerwienienia i bólu w miejscu ukłucia, bólów głowy, gorączki czy zawrotów głowy.

W pełni zaszczepionych, czyli takich którzy dostali dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson, jest na dzień dzisiejszy 20 922 571 osób. Dawkę przypominającą podano natomiast już 6 089 485 razy.

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE