Prezydent podpisał ustawę. Chodzi o wsparcie przy rosnących cenach!

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym, który ma pomóc niektórym gospodarstw domowych w pokryciu części rosnących cen energii i cen żywności.

Fot. Kraków w Pigułce

Kancelaria Prezydenta RP przekazała, że podpisano właśnie ustawę o dodatku osłonowym, który ma wesprzeć gospodarstwa domowe przy rosnących cenach energii i żywności. Głównym celem jest wprowadzenia nowe świadczenia, które będzie wypłacone dwa razy w roku- do 31 marca oraz do 2 grudnia 2022 roku.

„Dodatek ten będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które mają przeciętne miesięczne dochody – określane zgodnie z definicją zawartą w ustawie o świadczeniach rodzinnych – nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Dodatek osłonowy będzie przysługiwał za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. a jego wysokość będzie zależała od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.”

-tłumaczy kancelaria w swoim komunikacie. W dodatku osłonowym obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, jednak kwota dodatku będzie w tej sytuacji pomniejszana.

Dodatkowo, w sytuacji kiedy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł, kominek, koza czy ogrzewacz powietrza, to na paliwo stałe zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to wysokość dodatku osłonowego powiększana jest aż o 25 procent.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE