Od 1 stycznia mandaty znacznie w górę! Tyle teraz zapłacisz

Od 1 stycznia wchodzi w życie nowy taryfikator mandatowy. Za samo przekroczenie prędkości można zapłacić nawet 2500 zł. Są też kwoty dużo wyższe, za cięższe przewinienia.

Fot. Kraków w Pigułce

Mandaty wystawione przez policję będą mogły wynosić nawet 6 tys. zł przy zbiegu wykroczeń. To jednak nie wszystko, bo sąd będzie mógł nałożyć kary aż do 30 tys. zł.

Znikną też kursy, dzięki którym można odjąć sobie punkty karne. Dotąd dzięki odpłatnemu szkoleniu z konta kierowcy można byłoby zdjąć 6 pkt karnych. Teraz nie będzie takiej możliwości. Punktów karnych nadal będzie tyle samo, jednak zerować będą się dopiero po dwóch latach i to tylko wtedy, jeżeli mandat będzie zapłacony.

O punktach karnych dowie się za to ubezpieczyciel, który może podwyższyć koszt OC, szczególnie w przypadku kierowców, którzy nagminnie łamią przepisy.

Istnieją także nowe wykroczenia za które grozi aż 15 punktów karnych. Jest to m.in. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i tuż przed nim, omijanie pojazdu, który stanął, by przepuścić pieszych czy nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE