Minister zdrowia: Będzie wzmocniona opieka przedszpitalna!

Trwa konferencja ministra zdrowia. Adam Niedzielski przekazał założenia wzmocnionej opieki przedszpitalnej, której celem jest odciążenie szpitalnictwa. Wszystko z powodu coraz większej liczby zakażeń nową odmianą koronawirusa.

Fot. Kraków w Pigułce

Jak poinformował podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia, ostatnie 5-6 dni pokazało, że w Polsce mamy systematyczne wzrosty liczby zakażeń koronawirusem. Dlatego niezbędne było zastanowienie się, czy jest to skutek czasu świątecznego czy zmieniającego się trendu.

Z analiz jednak wynika, że jest to anomalia przedświąteczna. Można tak sądzić, ponieważ równolegle w tym samym czasie w ubiegłym roku, miała miejsce bardzo podobna sytuacja. Dodatkowo, obecnie wykonuje się dużo więcej testów niż jeszcze chociażby tydzień temu. Dlatego trzeba myśleć, że obecna sytuacja jest sytuacją przejściową.

Minister zdrowia zaznaczył, że mimo wszystko należy pamiętać, że Omikron jest znacznie bardziej zaraźliwy. Przewiduje się, że dominacja tą odmianą nastąpi w okolicach końca stycznia. Dlatego niezbędne jest wzmocnienie opieki przedszpitalnej, która ma odciążyć szpitalnictwo.

„Przygotowaliśmy rozwiązania, które mają wzmocnić opiekę przedszpitalną. W tym znaczeniu, że przeznaczoną dla pacjentów na wczesnym stadium choroby i ich opieka wymaga zastosowania specjalnych narzędzi.”

-wskazał Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że chodzi między innymi o program PulsoCare, w ramach którego pacjenci otrzymują pulsoksymetry do monitorowania parametrów w domu. Jak dodała prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, będą także szeroko dostępne leki doustne celowane przeciwko koronawirusowi.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE