Ekspert: „Należy wprowadzić mechanizmy prawne, które przymuszą ludzi do szczepienia”

Doradca premiera ds. COVID-19 zabrał głos w sprawie obowiązkowych szczepień Polaków. Jego zdaniem należy wprowadzi mechanizmy prawne, przymuszające do szczepień ludzi, którzy nie chcą przyjąć szczepionki. 

Fot. Pixabay

Dziś na antenie radia RMF FM prof. Andrzej Horban mówił o sytuacji pandemicznej w kraju. Podkreślił, że kluczową sprawą,  by uchronić się przed ciężkim zakażeniem COVID-19, hospitalizacją czy nawet zgonem, są szczepienia. Podkreślił, że szczepionka zmniejsza nawet kilkadziesiąt razy ryzyko zgonu.

Dlatego doradca premiera ds. COVID-19 i przewodniczący Rady Medycznej jest za wprowadzeniem mechanizmów prawnych, które zmuszą do szczepień tych, którzy nie chcą się szczepić lub nie mają takiej możliwości. Wyjaśnił, że obowiązkowe szczepienie oznacza, że administracja państwowa i medyczna będzie musiała zorganizować całe szczepienia w ten sposób, aby one były bezpłatne, dostępne i możliwe do przeprowadzenia.

Do 12 stycznia 2022 roku w Polsce podano łącznie 48 643 742 szczepionek, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 21 329 145. Wśród nich stwierdzono 17 139 niepożądanych odczynów poszczepiennych, jednak w większości były one łagodne. Dotyczyły najczęściej bólu lub zaczerwienienia w miejscu ukłucia, bólu głowy czy podwyższonej temperatury ciała.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE