Wiadomo, jaki gen jest odpowiedzialny za ciężki przebieg COVID-19!

Przełomowy dzień dla nauki, a przede wszystkim dla zdrowia Polaków. Jak poinformował minister zdrowia, okryto gen odpowiedzialny za predyspozycję do ciężkiego przechodzenia zakażenia koronawirusem. Teraz trzeba będzie stworzyć test genetyczny, identyfikujący czy pacjent jest obciążony większym ryzykiem. 

Fot. Kraków w Pigułce

Dziś podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski przekazał dobrą wiadomość jeśli chodzi o walkę z pandemią. Polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg COVID-19. Jak zaznaczył minister zdrowia, to niezwykle ważny dzień zarówno dla nauki, jak i przede wszystkim dla systemu opieki medycznej. Dzięki temu będzie można zidentyfikować osoby, które mają predyspozycję do cięższej choroby.

„Okazało się, że spośród wariantów genetycznych, które były proponowane również w świecie, część z nich, a w zasadzie jeden z nich ma bardzo duże znaczenie w populacji Polski. Jest to wariant genetyczny, który jest związany z chromosomem 3.”

– wyjaśnił prof. Marcin Moniuszko z UM w Białymstoku. Dodał, że czynnik genetyczny jest numerem cztery na liście czynników ciężkiego przebiegu COVID-19. Wcześniej na liście pojawił się zaawansowany wiek, otyłość, płeć męska. Natomiast dopiero po czynniku genetycznym są choroby współistniejące.

„Konsekwencją odkrycia tego genu będzie stworzenie odpowiedniego testu genetycznego, który będzie, jak PCR, szybko identyfikował, czy pacjent ma ten gen i czy jest obciążony większym ryzykiem.”

-wyjaśnił minister zdrowia. Testy mają być dostępne w Polsce już w ciągu najbliższych miesięcy.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE