Nowa szczepionka! Kiedy będzie dostępna w Polsce? Jest data!

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że już wkrótce pojawi się w Polsce nowa szczepionka na koronawirusa. Nuvaxovid powinna być dostępna już 21 lutego. Jest to piąta dopuszczona przez Europejską Agencje Leków szczepionka na COVID-19.

Fot. Pexels

Dziś podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował o dacie uruchomienia szczepień nową szczepionką na koronawirusa firmy Novavax. Przypomnijmy, Komisja Europejska w grudniu 2021 r. dopuściła do obrotu w Unii Europejskiej  szczepionkę, o nazwie Nuvaxovid, dla osób w wieku od 18 lat.

Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że w Polsce szczepionka powinna być dostępna już 21 lutego. To właśnie wtedy ponad 9,5 miliona preparatów powinno trafić do całej UE. Jak dodał, zapotrzebowanie na szczepionkę w Polsce było na poziomie 8 procent wartości unijnej. Oznacza to, że pojawi się u nas około 700 tysięcy dawek szczepionki.

Szczepionkę przeciw koronawirusowi amerykańskiej firmy Novavax wyprodukowano według klasycznej technologii białkowej. W odróżnieniu od szczepionek mRNA i wektorowych, tu składnikiem jest gotowe białko kolca S koronawirusa. Badania kliniczne wykazały jej skuteczność na poziomie 90 procent, a ostatnie analizy pokazały, że dawka przypominająca znacznie zwiększa ochronę także przed Omikronem.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE