Polacy dostają SMS: „Powinieneś obejrzeć ten film, jest o Tobie!”

Internetowi przestępcy wykorzystują znane oszustwo, zmieniając treść SMSa. Uważaj! Chcąc obejrzeć film, Twój telefon może zostać zainfekowany! – informują specjaliści od zabezpieczeń z CyberRescue.

Fot. Pixabay

Tym razem oszuści informują o tym, że odbiorca wiadomości znajduje się na filmie lub z jego urządzenia przesyłane są filmy. W SMSie znajduje się link, który prowadzi do strony, gdzie można pobrać aplikację, aby obejrzeć nagranie. Atak skierowany jest w użytkowników telefonów z systemem Android. Zainstalowanie i uruchomienie aplikacji spowoduje, że będzie ona kontrolować Twoje urządzenie. Może wysyłać i odbierać SMS-y, wykradać Twoje kontakty, dane logowania oraz śledzić aktywność.

Dominika Szewczyk, specjalistka z CyberRescue zauważa, że jest to bardzo popularne oszustwo, które będzie się pojawiać w zmienionej formie. – Zawsze, gdy jesteśmy nakłaniani do pobierania aplikacji z nieznanych nam źródeł, nie róbmy tego. Zaufane miejsca, z których można pobierać aplikacje to Sklep Google Play oraz App Store – dodaje specjalistka.

Jeżeli pobierzemy aplikację i uruchomimy ją na naszym telefonie, nie logujmy się do aplikacji bankowych. Powinniśmy również poinformować bank o zaistniałej sytuacji dzwoniąc, np. z innego urządzenia, a w zainfekowanym telefonie włączmy tryb samolotowy, aby złośliwe oprogramowanie dalej nie rozsyłało SMS-ów do bazy kontaktów oraz przywrócić ustawienia fabryczne, które są skutecznym rozwiązaniem w pozbyciu się złośliwego oprogramowania.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE