WHO: „Zbliżamy się do końca pandemii”

Jak poinformowała agencja AFP, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę uważa, że możliwe jest, że zbliżamy się do końca pandemii koronawirusa na naszym kontynencie.  Mimo to zaapelował o zachowanie ostrożności. 

Fot. Kraków w Pigułce

W Polsce odnotowywany jest wzrost zakażeń, który związany jest z piąta falą pandemii i rozwojem zakażeń odmianą Omikron, która opanowuje większość rejonów świata. Jak jednak uważa Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, prawdopodobnym scenariuszem jest zbliżanie się do końca pandemii, przynajmniej jeśli chodzi o ten kontynent.

Dyrektor regionalny WHO zaznaczył jednak, że właśnie ze względu na dużą zdolność wirusa do mutacji, konieczne jest wciąż zachowanie wszelkich środków ostrożności.  Ocenił też, że do marca 2022 roku około 60 procent Europejczyków może zakazić się wariantem Omikron. Następnie, po osiągnięciu szczytu zakażeń wykształcona zostanie kilkutygodniowa odporność populacyjna.

„Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii.”

-wyjaśnił Kluge. W ciągu minionej doby w Polsce przybyło ponad 29 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. Według najnowszych danych ministerstwa, jedna osoba zmarła na COVID-19, a jedna z powodu chorób współistniejących.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE