Zmarła niezapomniana aktorka z „Nocy i dni” i filmów Barei

Nie żyje aktorka Janina Traczykówna, która grała niezapomniane role w filmach Stanisława Barei oraz „Nocy i dni”. Miała 91 lat.

Fot. Paweł Matyka, CC BY-SA 4.0 / Wikipedia

„Odeszła Janka Traczykówna, niezapomniana Michasia z Nocy i dni. Kochana Janko, ty nie odeszłaś. Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. A Twoja genialna rola w naszym filmie zapewniła Ci nieśmiertelność. Pozostaniesz w naszych sercach do ostatniego tchnienia… Z miłością. Twoi Jadzia i Jurek” – napisał na swoim Facebooku reżyser „Nocy i dni” Jerzy Antczak.

W 1953 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Była związana z teatrami Szczecina i Warszawy. Grała m.in. w „Noce i Dnie”, „Brunet wieczorową porą”, „Miś” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Za rolę matki w „Dniu świra” nominowana do nagrody filmowej Polskie Orły. Grała również w dubbingu. Jej głos można było usłyszeć w m.in. „Charlie Brown i jego kompania”, „Mała Syrenka” i „Mała Syrenka 2: Powrót do morza”.

W 1978 roku odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczona także Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem 40-lecia Polski Ludowej.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]