Jest odpowiedź USA na żądania Rosji

Zgodnie z zapowiedziami, Amerykanie udzielili w środę Rosjanom pisemnej odpowiedzi na ich propozycje dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa w regionie.

Fot. Kraków w Pigułce

Rosjanie domagali się, by zagwarantować, że Ukraina nie będzie przyjęta do NATO, a wojska sojuszu nie będą stacjonowały w wielu krajach. Jak napisała Rosja chodzi o „przywrócenie konfiguracji z 1997 r.”

Podtrzymaliśmy podstawowe zasady dotyczące suwerenności Ukrainy i prawa narodów do wyboru sojuszy – mówił szef dyplomacji USA Antony Blinken. Dodał też, że USA zaproponowały Moskwie narzędzia, które miałyby zapewniać wzajemną transparentność. Wyjaśnił, że „Nie ma i nie będzie zamknięcia otwartych drzwi NATO„. W przesłanej odpowiedzi USA zawarły natomiast inne propozycje dotyczące ograniczeń, m.in. ćwiczeń wojskowych i kontroli zbrojeń.

Padło tez pytanie o solidarność Niemiec w sprawie Ukrainy, głównie w kontekście eksportu broni. – Jestem absolutnie pewny co do niemieckiej solidarności z nami i innymi sojusznikami w stawieniu czoła rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Różne państwa mają różne władze, zdolności, obszary ekspertyzy i wszystko to zbieramy razem, wzajemnie się uzupełniając – oświadczył Blinken.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE