Nowy obowiązek. Dotyczy kilku milionów Polaków!

Pół roku temu wystartował spis pieców i kominków. Zgłosić się musi każdy właściciel nieruchomości lub zarządca budynku, w którym znajduje się piec, kominek lub pompa ciepła. Co ważne, jeśli się nie zgłosisz, zapłacisz karę.

Fot. Kraków w Pigułce

1  lipca 2022 roku ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Rząd dzięki temu może się dowiedzieć ile w Polsce jest kopciuchów. Dlatego każdy, kto jest właścicielem lub zarządcą budynku, w którym znajduje się kominek, piec czy pompa ciepła, ma obowiązek spisania się.

Jeśli nowe źródło ciepła było uruchomione przed lipcem ubiegłego roku, powinno być zadeklarowane w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia ewidencji. Oznacza to, że właściciele i zarządcy mają na to czas do końca czerwca 2022 roku. Jeśli tego nie zrobią, mogą dostać karę w wysokości nawet 500 złotych grzywny.

Sam proces deklaracji jest bardzo prosty. Dokument można złożyć przez internet, na stronie www.gunb.gov.pl. Dostępna jest także wersja papierowa. W takim przypadku należy wypełnić formularz i złożyć go osobiście lub wysłać listem do urzędu miasta lub gminy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]