Jest nowy lek na koronawirusa! Bardzo dobra skuteczność!

Jest nowy lek skierowany dla osób zakażonych koronawirusem, którzy posiadają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Co istotne, jego skuteczność jest bardzo wysoka, kształtuje się na poziomie 85-89 procent. 

Fot. Shutterstock

Europejska Agencja Leków podjęła decyzję o warunkowym dopuszczeniu na rynek Unii Europejskiej leku o handlowej nazwie Paxlovid. Ma on pomóc w walce z koronawirusem, szczególnie tym, którzy są narażeni na ciężki przebieg choroby czy nawet zgonu.

Lek składa się z dwóch związków aktywnych. Cechuje się bardzo dobrą skutecznością wynoszącą 85-89 procent. Będzie on mógł być przepisany przez lekarzy rodzinnych. To oni ocenią, czy pacjent znajduje się w grupie ryzyka.

„W opakowaniu znajduje się 30 tabletek, z czego 20 stanowi substancja czynna PF-07321332, a 10 tabletek to rytonawir, który stosowany jest w terapii HIV. Zadaniem obydwu substancji jest blokada konserwatywnego enzymu proteazy wirusowej, którą koronawirus wykorzystuje do swojej replikacji. To powoduje, że traci on zdolność namnażania się.”

-wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Póki co nie wiadomo jeszcze kiedy preparat będzie dostępny w Polsce. Wszystko zależy od  możliwości produkcyjnych firmy, a następnie dystrybucji preparatu w Europie i na terenie Polski.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]