Jeszcze wyższe stopy procentowe kredytów? Dziś może zapaść decyzja!

Najprawdopodobniej dziś Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o podniesieniu stóp procentowych kredytów. Oznacza to, że zaciąganie, ale i spłacanie kredytów może być dla Polaków jeszcze trudniejsze.

Fot. Pixabay

Już dziś może zapaść decyzja Rady Polityki Pieniężnej o ponownym podniesieniu stóp procentowych kredytów. Oznacza to dla Polaków mniejszą zdolność kredytową, która w ostatnim czasie i tak wciąż spada. Biuro Informacji Kredytowej podało, że w styczniu o około 25% spadła liczba wniosków o kredyt hipoteczny w porównaniu do stycznia 2021. Natomiast w porównaniu z rekordowym marcem 2021 r. spadek wynosi aż ponad 50%.

Tym samym banki będą oferować niższe niż do tej pory kwoty kredytów. Jak informuje główny ekonomista Banku Millenium Grzegorz Maliszewski, spodziewane jest podwyższenie stóp procentowych o pół punktu. Natomiast według prognoz bankowców, do końca tego roku główna stopa Narodowego Banku Polskiego może zostać podniesiona nawet do 4 procent.

Wzrost stóp procentowych do 4 procent oznaczałby, że w ciągu niecałałego 1,5 roku główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wzrosłaby aż o 3,9 procent.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]