Jest poselski projekt usunięcia zmiany czasu. Koniec z przestawianiem zegarków?

Grupa posłów z dość niecodziennej koalicji PiS, Solidarnej Polski, KO, Konfederacji i Lewicy wniosła o usunięcie zmiany czasu i przejście na stałe na czas zimowy.

Fot. Kraków w Pigułce

Dyskusja o rezygnacji ze zmiany czasu powraca każdorazowo przy okazji przestawiania zegarków.

Europejczycy są już tym zmęczeni, dlatego Unia Europejska zaczęła pracować nad przepisami ustalającymi jednolity czas w całej wspólnocie. Prace jednak zawieszono ze względu na pandemię koronawirusa i ważniejsze sprawy. W kwestii zmiany czasu dano jednak wolną rękę wszystkim krajom.

W Sejmie powstał projekt PSL, który jednak utknął gdzieś w zamrażarce Sejmowej oraz nowy projekt z dość niecodziennej koalicji. Składa się m.in. z Janusza Korwin-Mikke, Janusza Kowalskiego, Joanny Senyszyn, Krzysztofa Bosaka i Anny Siarkowskiej.

„Czas letni nie przynosi żadnych korzyści gospodarczych, natomiast dwa razy w roku zaburza zarówno gospodarkę (zwłaszcza transport), jak i działanie organizmów ludzi i zwierząt. (…) Należy przy tym zdecydowanie odrzucić myśl, by (co dopuszcza UE) wprowadzić na stałe czas letni, co odbierałoby codziennie w zimie godzinę snu, w szczególności dzieciom” – argumentują posłowie.

Eksperci wskazują, że sprawa nie jest tak oczywista. Zdaniem większości lepiej byłoby pozostać właśnie przy czasie letnim m.in. dlatego, że w lecie widno zaczęłoby się robić już o 2 nad ranem, za to ściemniać zaczęłoby się dużo wcześniej niż teraz.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]